Pohŕdanie ukryté za maskou tolerancie

Autor: Pavol Prievalský | 7.6.2011 o 15:25 | (upravené 7.6.2011 o 15:45) Karma článku: 5,49 | Prečítané:  1092x

Tolerancia býva často nulová práve u tých, ktorí sú jej najzanietenejšími vyznávačmi. Nedokážu zniesť iný názor, než je ten ich. Zosmiešňovanie protivníka býva neraz jediným argumentom. Sú totiž neotrasiteľne presvedčení, že pravda je iba na ich strane - tí na opačnej, sú podľa nich totálni hlupáci a úbožiaci, ktorí nedokážu pochopiť ich dokonalé rozumové postupy.

Radi sa odvolávajú na známe Voltairovo: „Aj keď hlboko s vami nesúhlasím, urobím všetko pre to, aby ste mohli svoj názor slobodne hlásať“. Ono je však iba propagačným zaklínadlom, ktoré ich má v očiach pozorovateľov predstavovať ako tých, ktorí si ctia názor svojich oponentov, ba že chcú, aby ho za ich podpory mohli vyjadriť a prípadne v otvorenom dialógu obhájiť. Lenže opak je pravdou. Nielenže bránia, pokiaľ je to v ich moci, zaznieť názorom, ktoré nezdieľajú, ale ich nositeľov, sotva vyslovia prvé slová, onálepkujú rôznymi potupnými, ba až kriminálnymi prívlastkami.

Tolerancia je pre nich iba maska, navonok síce pekne vyzerajúca, za ktorou sa však ukrýva výsmech a pohŕdanie. Táto akože tolerancia je o to pokryteckejšia, čím viac je opačná strana dobromyseľná a verí deklarovaným uisteniam o čestnosti úmyslov viesť korektný dialóg. Ide vlastne o pascu, ktorej chytráctvo sa nemusí stať zrejmým ihneď. Je to stratégia, pomocou ktorej sa postupnými krokmi a celkom nenápadne presadzujú vlastné ciele.

Možno si niekto žiada dôkaz, ktorým podporím svoje tvrdenie. Jedným z takých chytráckych chytákov sa mi zdá tvrdenie, ktoré donedávna bolo ešte v kurze a u mnohých stále je (iste len dovtedy, pokým to vyhovuje ich záujmu a predstave o človeku a živote vôbec): „Pravda je relatívna; skutočná pravda sa nedá poznať.“ Tolerantný relativista vyzve svojho oponenta, aby pochyboval o ľudskej schopnosti poznať pravdu; sám sa na začiatku dialógu vydáva za toho, kto sa drží tejto zásady. No len čo oponent nezdieľa jeho názor, chytrák prejde do útoku a má milión argumentov, ktorými dokazuje svoju nad slnko jasnejšiu pravdu. V konečnom dôsledku sa ukáže, že „pravda neexistuje“ len preto, aby on určoval, čo je pravda, čo za pravdu treba považovať.

Alebo iný príklad. Od ľudí hlásiacich sa k tolerancii by sa očakávalo, že budú podporovať dialóg medzi názormi, ktoré nie sú identické, ale i protirečivé. Avšak aj tu sa zástancovia inak šľachetnej teórie dostali do konfliktu so svojou zásadou. Všetkým je známa kauza talianskeho politika R. Butiglioneho, ašpirujúceho na post európskeho komisára. Komisia, ktorá bezpochyby vyznáva zásadu tolerancie, ho odmietla ako nevhodného kandidáta na tento post, hoci odborné predpoklady spĺňal. Prekážkou bol jeho katolícky svetonázor. Buď však je tento svetonázor zavrhnutia hodný, podobne ako napr. fašistický svetonázor, a potom treba prinajmenej všetkých jeho vyznávačov vylúčiť z verejného politického života. Alebo takým nie je - čo je viac ako isté, pretože ho za taký nepovažuje žiadna európska verejná inštitúcia, v ktorej je viacero katolíkov -, no v takom prípade je ono rozhodnutie komisie, netolerantné (diskriminujúce). Že postoj komisie schvaľovali aj novinári pranierujúci netolerantné správanie v iných prípadoch, je taktiež smutnou pravdou a potvrdením môjho tvrdenia.

A zdá sa, že i horúca téma ohľadom homosexuálnej orientácie istej skupiny ľudí a s ňou spojené požadovanie, ba až vynucovanie tolerancie od všetkých ostatných členov spoločnosti, v zmysle: nesmieš nesúhlasiť s ich spôsobom života a s ich požiadavkami, je morálnym násilím páchaným na tých, ktorí tak zmýšľať nechcú, alebo nemôžu. Že by sme všetci mali opäť „písať modrým perom“?

Tolerancia je viac než len slovo. Je to postoj, a to postoj neľahký. Veď vyššie spomenuté Volteirovo slovo ukazuje, ako sa musí správať k svojmu oponentovi ten, kto sa naň odvoláva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?