Na návšteve u depresiou postihnutej gorily

Autor: Pavol Prievalský | 26.1.2011 o 16:53 | (upravené 26.1.2011 o 17:12) Karma článku: 3,61 | Prečítané:  724x

Pamätám si, ako som bol navštíviť gorilu o niečo mladšiu než som ja, ktorá ale prekonala silnú depresiu a jej následky na ňu stále dorážajú. Chudera, stratila všetku nádej, že by nenávisť, strach, útrapy, nepokoj, neistota a smrť mohli niekedy ustúpiť dobrote, istote, radosti, životu.

Jej stav spôsobil, že sa vo svojom uvažovaní neustále zaoberá sebou a  svoju situáciu vníma ako situáciu stroskotanca, ktorý už nemá nádej, že niekedy uvidí brehy pevniny. Jediné, čo jej zostáva a na čo sa upiera je, ako je skalopevne presvedčená, vyššia bytosť, o ktorej kedysi počula a ktorá jediná jej je schopná pomôcť dostať sa z biedy von.

Nie je to sebadôvera a istota premýšľajúceho tvora, ktorá ju vedie dôverovať onej vyššej bytosti, lež neodôvodnené rozhodnutie, riskantný skok do neznáma, viera stojaca v rozkole s pravdou a rozumom. Tvrdí, že nie v rozume môže hľadať riešenie a záchranu, ale len a len vo viere. Je presvedčená, že breh spásy nemôže dosiahnuť spoliehaním sa na vlastné sily. Záchranu vidí iba v zúfalej viere vo vyššiu bytosť.

Na otázku, či ju možno poznať, o tom moja známa pochybuje. Všetko, čo o nej vie, sa stráca v miznúcich a vyblednutých farbách absurdnosti. Akoby to nestačilo, pochybuje i o zmysle vlastného konania. Mravný život, čnosť, poznanie, zásluhy, to všetko má iba hypotetickú platnosť a cenu. Jedine slepá viera, zriekajúca sa každej istoty, prináša spásu. „Rozum je bezmocný a rovnako moje úsilie nie je schopné urobiť zo mňa spôsobilého tvora,“ tvrdí depresiou poznačená gorila.

Za stav, v ktorom sa ocitla považuje osobnú vinu. Táto vina, podľa nej, tvorí líniu smrti, ktorá sa neustále stavia medzi ňu a ňou predpokladanú vyššiu bytosť. Hovorí, že zlyhanie a hriech je kráľovstvom vlastným pre každú gorilu, jej špecifickou váhou a jej zákonom. Niet žiadnej hodnoty, ktorú by gorila nebola schopná sprzniť a zničiť. Záchranu preto možno nájsť jedine od vyššej bytosti. Niet cesty zdola nahor, kde ona bytosť prebýva, ale len zhora nadol. Cestu k záchrane umožní len jej zjavenie sa, na ktoré existuje jediná primeraná odpoveď: čakanie a slepá viera. Táto viera má však vysoké požiadavky. Ak ju chce gorila dosiahnuť, musí sa zrieknuť nielen svojho rozumu, ale aj všetkého, čo je vlastné jej živočíšnosti a svetu prírody. Zavrhnutie tohto nižšieho živočíšneho sveta je pre spásu nevyhnutnou podmienkou.

Toto sú v kocke základné piliere gorilinho evanjelia nemožnosti, jej filozofie vzdoru.

A toto je tiež moja spomienka na návštevu u depresiou postihnutej známej. Niektoré jej myšlienky sa na prvé počutie podobajú mojím, a by som povedal, až veľmi. Avšak pri hlbšom zamyslení sa, ich nemôžem akceptovať, až na malé výnimky. Zdá sa mi, že nie je správne vieru okrádať o pravdu, ako nie je správne myslieť si, že akákoľvek moja osobná námaha je zbytočná a bezcenná, alebo že by som musel zbúrať celý svet, v ktorom žijem a jedine na jeho troskách sa mohol pozdvihnúť k vyššej bytosti, na ktorú vo svojom nepokoji myslím taktiež ja.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.


Už ste čítali?